Lyžiarske strediská na Slovensku

 

Lyžovanie na Slovensku je najobľúbenejší a najrozšírenejší zimný rekreačný šport. Prírodné podmienky u nás v porovnaní so susednými alpskými krajinami nie sú až na takej úrovni, ale nič nebráni prívržencom lyžovania tento šport vykonávať. Modernizáciu lyžiarskych stredísk ovplyvňuje aj rastúci počet záujemcov o tento šport. Prevádzkovatelia rekreačných stredísk neustále napredujú, investujú nemalé prostriedky do rozširovania a zlepšovania služieb. Pribúdajú nové zjazdovky, moderné vleky, snowparky, lyžiarsky servis. Slovenské lyžiarske strediská sa nachádzajú v oblasti Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry, vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov. Slovensko sa môže pýšiť s množstvom lyžiarskych stredísk, ktoré možno jedno z nich pravidelne navštevujete. Hlavným cieľom všetkých lyžiarskych stredísk je univerzálnosť, potreba vyhovieť každej kategórii lyžiarov. Prírodné podmienky však často predurčia stredisko pre určitú kategóriu lyžiarov. Skicentrá: park Snov Donovaly, Jasná, Plejsy, Lomnické sedlo, Skipark Ružomberok, Malinô Brdo, Štrbské Pleso, Solisko, Vratná, Veľká Rača, Pezinská Baba, Kubínska hoľa, stredisko Roháče, Čertovica, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Dedinky, Jasenská dolina, Zázrivá, Rajecká Lesná, Čierny Balog, Drienica –Lysá a ďalšie.  

Jasná – najväčšie stredisko na lyžovanie a snowbording. Má množstvo kvalitných zjazdoviek a vhodné podmienky pre začiatočníkov aj skúsených lyžiarov. Prevádzková doba je od decembra do konca apríla. Jasná v oblasti služieb poskytuje lyžiarsku a snowboardingovú školu, požičovne, servis, športové predajne a úschovne. Jasná Chopok sever sa rozprestiera v Demänovskej doline, na severe Nízkych Tatier. Stredisko Jasná Chopok sever je rozdelené do troch stredísk a, ktoré sú poprepájané lanovkami a vlekmi. /stredisko Záhradky, stredisko Biela púť, stredisko Otupné/. Chopok Juh sa nachádza v Nízkych Tatrách na južnej strane, rozdelené do dvoch stredísk Srdiečko a Kosodrevina. Presun je zabezpečovaný lyžiarskymi vlekmi a lanovkami. Vo všetkých strediskách počas sezóny čakajú nadšencov športu špičkové lyžiarske i bežecké trate, široké možnosti komplexných služieb, čo sa týka ubytovania, stravovania i trávenia voľného času. Plejsy – je vybudované komfortné lyžiarske stredisko v blízkosti mesta Krompachy na severných svahoch Krompašského vrchu. Plejsy, stredisko lyžiarov, v ktorom už niekoľko rokov sa koná Európsky pohár v lyžovaní. Oficiálne je to stredisko olympijskej prípravy slovenskej reprezentácie. Je jedno z najkrajších lyžiarskych stredísk. Sú tam výborné snehové podmienky, umelé zasnežovanie až do jarných mesiacov. Stredisko má množstvo zjazdoviek, bežeckých tratí, niekoľko vlekov a lanoviek.   

 

 

Stredisko Kubínska hoľa sa nachádza na severnom Slovensku v blízkosti Dolného Kubína. Stredisko zahŕňa osem lyžiarskych vlekov, upravované zjazdové i bežecké trate. Výborné lyžiarske terény, prekrásny výhľad na Oravu, na Nízke i Západné Tatry, na pohorie Choča, Malú i Veľkú Fatru zanecháva v každom lyžiarovi peknú spomienku. V prekrásnom prostredí Západných Tatier sa nachádza stredisko Roháče. Lyžiarske zjazdovky sú denne upravované, vhodné pre náročných lyžiarov, pre začínajúcich lyžiarov aj pre rodinnú lyžovačku. Veľmi vhodné je aj pre snowboardistov.