Lyžiarske oblečenie

Pri akomkoľvek športe oblečenie zohráva svoju funkciu. Nie je to inak ani  pri športovej činnosti v horách počas zimného obdobia. Pri lyžovaní lyžiar musí mať kvalitné oblečenie, ktoré má plniť až niekoľko protichodných funkcií zároveň. Lyžiarske oblečenie sa skladá z viacero vrstiev. Prvá vrstva je termoprádlo, ktoré odvádza vlhkosť z tela von a udržuje telo v suchu.  Ďalšou vrstvou je termo-izolačná vrstva, tričko a nohavice, ktoré  odvádza vlhkosť z prvej vrstvy a udržuje teplo. Posledná vrstva je ochranná, nohavice a bundy  z nepremokavých materiálov. Ďalšiími doplnkami oblečenia sú  prilba, palice, okuliare, rukavice, šál, chrániče chrbta, nôh, pre prípad poranenia, ľadvinka so základnými zdravotníckym vybavením, univerzálny nástroj na nastavenie viazania na svahu aj kvalitný opaľovací krém na tvár. Lyžovačka vo voľnom teréne prináša so sebou aj určité riziká. Najväčším rizikom sú lavíny a zranenia spôsobené pádmi, najmä u freeriderov. Ak hrozí lavínové nebezpečenstvo, noste so sebou aj lavínovú výstroj, v ktorej určite nemá chýbať lavínový vyhľadávač.

Lyžiarska bunda pre lyžiara by mala byť vyrobená z vysoko nepremokavého termomateriálu. Vo vnútri je zateplená fleecom s odopínateľným snehovým pásom, ktorý umožňuje i širšie využitie. Viac využiteľná je bunda s odopínateľnou vložkou a kapucňou so šiltom, ktorú môžete nosiť aj samostatne. Niektoré bundy majú aj  vnútornú snehovú kuklu, vodoodolné zipsy, možnosť odvetrania v podpazuší, na chrbte,  dostatok  vnútorných a vonkajších vrecák, či už na mobil, na okuliare, na skipas alebo aj MP3 prehrávač.


Ak uprednostňujeme Carvingovú jazdu, ktorá je podstatne dynamickejšia, zabránime prepoteniu sa nosením spodnej bielizne so schopnosťou vysávať pot z tela von. Súčasne by mala bunda a nohavice prepustiť prebytočné teplo z prehrievania tela počas aktívnej jazdy. Počas čakania a státia v rade na vlek alebo počas jazdy na vleku musia dostatočne izolovať, aby nevznikal pocit chladu. V nepriaznivom daždivom počasí musia byť vonkajšie súčasti oblečenia odolné proti nasiakavosti a premokaniu vonkajšej vlhkosti. Materiály, ktoré vedia zabezpečiť všetky tieto požiadavky sú dosť drahé, ale pohoda, ktorú vám poskytnú, stojí za to. Často sa tieto funkcie oblečenia ešte zlepšujú pridávaním vetracích otvorov pod pazuchami a na stehnách, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať pomocou zipsov.   

Lyžiarske nohavice sú vyrobené z elastického materiálu, zateplené fleecom s odepínacími pružnými trakmi. Pružný materiál zaisťuje  pohodu pri športe. Dole na spodku nohavíc je našitá snehová manžeta, ktorá zabraňuje vnikaniu snehu do topánok. Rozopínanie nohavíc by malo byť aspoň do ľ dĺžky vodoodolným zipsom alebo až celkom dole. Dámske lyžiarske nohavice  sú super, keď sú zhotovené z pružného materiálu a sú dokonalého strihu, ktorý neobmedzuje pohyb. Pružný materiál zaisťuje pohodu a dokonalý strih vykresľuje peknú postavu. Ďalšie plus je ak po stranách nohavíc býva našitý reflexný pásik. Takýto reflexný pásik zvýrazňuje vašu ženskosť a ostatným z hľadiska bezpečnosti dobrú viditeľnosť.