Lyžiarske strediská v Európe

 

Rakúske alpy sa označujú za kolísku lyžovania. Nadmorská výška lyžiarskych stredísk je nad 500 do 3500 metrov. Rakúske Alpy, to sú tisíce perfektne upravených zjazdoviek, vybavené strediská na najvyššej úrovni, upravované terény aj pre výučbu lyžovania a snowboardovania. Skoro v každom stredisku je snowboardový park. Dnes Rakúske Alpy ponúkajú svojim priaznivcom a návštevníkov zimného športu vyše 20000 km zjazdových tratí s viac ako 3500 najmodernejších lanoviek, 8 ľadovcových areálov, kde si môžete do sýta vychutnávať biely šport po celý rok. Najväčším strediskom je Ski Amadé s 860km zjazdoviek, ďalšie oblasti sú Top Ski Kärnten / Östtirol, Zillertal alebo Tiroler Oberland.  

 

Obrovské lyžiarske strediská

v Savoiských alpách lámu rekordy v rozmeroch. Sú vybudované vysoko v horách s množstvom zjazdoviek, veľkým počtom vysokokapacitných vlekov a rozsiahlych hotelov. Spoločným prvkom francúzskych lyžiarskych stredísk sú umelo vybudované lyžiarske osady, ktoré sú vzájomne prepojené lanovkami do všetkých areálov. Sú vybudované za účelom kvalitného strávenia dovolenky a dokonalého zážitku z lyžovačky. Pre všetky skupiny lyžiarov sú v alpských strediskách vhodné podmienky. Hlavným cieľom majiteľov všetkých zimných stredísk je univerzálnosť, aby ich stredisko vyhovovalo každej kategórii lyžiarov. Vybudované známe lyžiarske strediská: Alpe d´Huez, Avoriaz, Combloux – Megeve, Corbier, Meribel a mnohé ďalšie.

 

Salzburgský lyžiarsky región SKI-AMADÉ  zahrňuje 5 oblastí, lyžiarska oblasť Gastein , Shladming Dachstein Tauern, Salzburger Sportwelt, Grossarltal, Hochkonigs Winterreich.

Gastein patrí k najväčším a najkrajším lyžiarskym oblastiam v Rakúsku.  Možno strávite dovolenku v tejto oblasti, ktorá vám ponúka lyžovanie s jedným skipasom, bežecké trate, vyše 50 lanoviek a vlekov. Gastein ski region je združenie štyroch lyžiarskych stredísk  Bad Gastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein, Sportgastein.

 

Avoriaz – slnečná brána do lyžiarskeho raja. Je jedno z najväčších medzinárodných lyžiarskych stredísk na svete aj v Európe. Gigantická oblasť sa rozkladá na území dvoch štátov Francúzska a Švajčiarska, Zahŕňa celú desiatku stredísk, stovky km zjazdoviek, vyše 200 vlekov. Romantické zjazdovky, nedotknuté snehové plochy, moderné lanovky, vleky, to je hotový raj pre lyžiarov a snowbordistov. Každoročne tu prebiehajú medzinárodné majstrovstva Francúzska v snowboardingu. Moderné apartmány, množstvo barov, klubov ponúkajú nočný život svojim návštevníkov. Celá lyžiarska oblasť od Ženevského jazera až po Mont Blanc láka návštevníkov na výlety a dovolenkové pobyty. Veľkou prednosťou tohto raja je premiestňovanie koňmi, saňami, v žiadnom prípade nie autami. Auta ostávajú zaparkované na centrálnom parkovisku pred slnečnou bránou.