Lyže

U nás  najrozšírenejšou kategóriou sú univerzálne lyže pre rekreačne lyžovanie a športové rekreačné lyžovanie na upravené trate. Najobľúbenejšie značky univerzálnych lyží sú značky All-round, Allmountain, Lady. Univerzálne lyže určené na upravené trate, na čerstvý sneh. V súčasnosti sú cenovo dostupnejšie, veľmi kvalitné a určite uspokojujú širokú skupinu aj pokročilejších a zdatnejších lyžiarov. Hneď za nimi je záujem o športové lyže v kategórii Slalom, Cross a Race v carvingovom prevedení. Crosscarver lyže sú určené na neupravené trate, hlboký sneh. Race carver sú určené pre modernú jazdu carvingovou technikou s dôrazom na vyššie rýchlosti na upravených tratiach pre veľmi dobrých lyžiarov. Takáto technika kladie na lyžiara veľké nároky. Zo špeciálnych lyží sú výborné Freestyle, čiže špeciálky pre snowparky, Freeride sú určené na voľný terén, v čistom prašane a lyžovanie po neupravenom svahu. Je to spojenie lyžovania a voľnej jazdy. Dodáva človeku energiu, nový obzor, ktoré sa na zjazdovke nedajú zažiť. Freestyle BC kombinuje Freestyle a Freeride. Aký štýl lyžovania preferujete, podľa toho sú pre vás na výber najvhodnejšie lyže.

Pre začiatočníkov sú vhodné kratšie a mäkšie lyže, aby sa lepšie ovládali. Ak je lyža pružnejšia, tým je ohybnejšie pri zatáčaní, hlavne pri pomalšej jazde a takéto lyže sú vhodné aj pre rekreačnú jazdu. Pre pokročilých, zdatnejších, rýchlejších a ťažších lyžiarov sú vhodné dlhšie a tvrdšie lyže, pretože lepšie držia stopu a sú vyhotovené na tvrdšie podklady, do hlbokého snehu a pod. Lyže sú rozdielne v jadrách.  Objavom nových materiálov a technológií sú dnešné lyže kratšie, pevnejšie, ľahšie, pružnejšie, vykrojenejšie. Najpredávanejšie značky lyží sú Atomic, Head, Fischer, Rossignol, Salomon, Stoeckli, Völkl, Elan, Nordica, Dynamic, Sporten, Majestry, Movement. Výber a predaj lyží je v súčasnosti ovplyvnené aj úspechmi pretekárov.

 

V dnešnej dobe už nie je dôležité koľko meriate, ale skôr aký spôsob jazdy uprednostňujete alebo aký vám vyhovuje. Ale predsa dominuje pravidlo, že lyže by mali byť o 20 cm kratšie ako je vaša výška. Preto sa lyže vyberajú podľa výšky, v rozpätí od brady po koreň nosa. Najuniverzálnejšou dĺžkou je lyža dlhá po nos človeka. Pomalší  lyžiar, ktorý jazdí pomalšie môže si lyže kúpiť o desať cm kratšie. Rýchlejší  lyžiar, ktorý ovláda perfektne lyžovanie, kupuje lyže o desať centimetrov dlhšie. Trendom posledných rokov je lyžovanie vo voľnom neupravenom terénu. Preto je dôležité pri výbere aj šírka lyží. Šírka lyží určuje jej využiteľnosť. Čím je lyža širšia, tým je nosnejšia na hlbokom snehu, viac pláva, je prispôsobená k prípadným nedokonalosťami lyžiara alebo terénu. Z toho vyplýva, že viac sú rozšírené univerzálne lyže pre bežné rekreačné lyžovanie i mimo zjazdných plôch a pri zachovaní dobrých vlastností na akomkoľvek snehu.